sideban.jpg

telefon.jpg

Kalkulačka úspor

Proč nakupovat u nás

Proč nakoupit u nás

Maximální výběr za nejlepší ceny


Možnost osobního odběru v Českých Budějovicích na skladu či kamenné prodejně

 

Velkoobchod a B2B program pro velkoodběratele, speciální ceny pro registrované zákazníky (B2B)

 

Individuální partnerské ceny, komunikace, speciální nabídky pro firmy


 

Doprava nad 3.000 Kč zdarma!

 

Doporučujeme

tinygrab-screen-shot-15-01-14-11-29-56.png

LED

LED (vycházející z anglického slova Light-Emitting Diode- dioda emitující světlo) je polovodičovým světelným zdrojem. ,,LEDky,, se využívají v mnoha technických zařízeních jako kontrolky a stále více jako funkční ekonomické osvětlení pro řadu firem a domácností. Z technoického hlediska se jedná o elektrickou polovodičovou součástku obsahující přechod P-N. Pokud porovnáváme klasické diody právě s technologií LED, liší se ve spektru vyzařovaného světla. LED vyzařuje světlo viditelné, infra popřípadě UV a využívá se v řadě aplikací právě podle vyzařovaného světla.

Procházíli polovodičem proud propustným směrem, přechod vyzařuje, emituje nekoherentní světlo s úzkým spektrem. Může emitova i jiné druhy záření.Pásmo spektra zářiče závisí na chemickém složení použitého polovodiče. LED jsou vyráběny v pásmech ultrafialových, přes spektra viditelná až k UV. Poměrně dlouho trval vývoj modré LED žárovky, která umožnila vznik velkých (velkoplošných) obrazovek a bílé LED jejíž technologie se využívá např. v automobilovém průmyslu pro důmyslný systém svícení. 

Z technologie LED vyplývá, že nelze přímo emitovat bílé světlo. Jedná se obvykle o kombinaci tří čipů, jejiž aditivním mísením je dosahováno vjemu bílého světla. Některé LED emitují světlo modré, část tohoto světla je přímo na čipu s luminoforem transformována na žluté světlo a díky mísení barev vzniká dojem světla bílého. Toto světlo je hojně využíváno v kancelářských budovách a nákupních centrech, kde brání efektu unavených očí.

Jiné druhy LED diod emitují ultrafiolové zaření, které je na čipu ihned transformováno na záření bílé.

Obrovskou výhodou LED je to, že narozdíl od jiných světelných zdrojů, jako doutnavky, výbojky, žárovky, pracují s mnohem menšími nároky na proud a napětí. LED žárovky se tak stávají neocenitelnou úsporou pro domácnosti. Z toho vyplývá i jejich následné využité v displejích a jejich kombinací tedy kombinací LED základních barev modré, zelené a červené lze tak vytvořit LED obrazovku s dostupností kompletní barevné palety. Konstrukčně obsahují LED součástku, v níž je implementovaný čip nebo kombinace čipů s požadovanými optickými vlastnostmi. LED se vyrábějí bodové i plošné s konkrétním vyzařovacím úhlem.

Nick Holonyak Jr. (narozen 1928) na University of Illinois at Urbana-Champaign vyvinul první praktickou LED s viditelným spektrem v roce 1962.

Prodejna České Budějovice

Discovery CB s.r.o., Studentská 1b, 370 05 České Budějovice, vzorková prodejna 60 m2
Tel.: 385 349 748, E-mail: info@discovery-cz.cz